Navštivte náš blog, kde najdete NOVINKY v našem sortimentu a aktuální AKCE, které právě probíhají.


Jak vyčistit koberec snadno a rychle.

29. května 2024

Aby koberce zůstaly co nejdéle funkční a pěkné na pohled, vyžadují pravidelnou péči. Zjistěte, jak vyčistit koberec od lokálních skvrn i prachu.

Jak vyčistit koberec snadno a rychle

Aby koberce zůstaly co nejdéle funkční a pěkné na pohled, vyžadují pravidelnou péči. Kromě běžného luxování si jednou za čas zaslouží i důkladnější údržbu. Poradíme vám, jak vyčistit koberec, aby posloužil co nejdéle. V článku navíc zjistíte, jak si poradit s lokálními skvrnami a jak se zbavit nepříjemného zápachu.

Základem je pravidelná péče

Pravidelné vysávání je naprostý základ péče o koberec. Zbaví ho prachu, roztočů i pevných částic, jako jsou nejrůznější drobky nebo kamínky. Luxování se navíc podílí i na vzhledu – pomáhá narovnávat vlas a koberec pak nevypadá sešlapaně. Nejsnazší na údržbu jsou koberce s krátkým vlasem (nebo bez vlasu), které častokrát stačí vyklepat. Myslete na to, pokud chcete koberec umístit do silně zatíženého prostoru.

2 základní způsoby čištění koberců

Alespoň jednou za rok je potřeba koberec vyčistit důkladněji. Existují 2 základní způsoby, jak na to.

 1. Suché čištění koberců – je šetrnější a neničí tolik vlákna, u hodně zašlých skvrn je ale třeba postup několikrát zopakovat. Potřebujete k tomu speciální práškový čistič na koberce, který rosypete po ploše, necháte působit a jednoduše vysajete. Suché čištění se příliš nehodí pro bavlněné koberce, předložky a koberce s nižším vlasem.
 2. Mokré čištění koberců – neboli tepování je nejobvyklejší. Jedná se o velmi účinnou metodu, která odstraní i hluboko usazenou špínu. Na mokré čištění si k ruce vemte speciální šampony na koberce, které smícháte s vodou. Postupujte podle návodu a dejte si pozor, aby koberec nebyl promočený, ale pouze vlhký. Čisticí prostředky na koberce vybírejte podle typu materiálu. Obecně platí, že tepování není příliš vhodné pro viskózové nebo hedvábné koberce. Nezapomeňte také ochránit podlahu pod koberci.

Jak postupovat při čištění koberce 

 • Nejprve koberec důkladně vysajte.
 • Přečtěte si návod na použití, každý čistič koberce se může lehce lišit.
 • Podle instrukcí aplikujte čistící prostředek na koberec a nechte působit. Při mokrém čištění musí koberec uschnout.
 • Koberec znovu vysajte. Pokud je to potřeba, celý postup opakujte.

TIP: Potřebujete se zbavit nežádoucích pachů z koberce? Vsaďte na vůně nejen do interiéru.

Jak na skvrny na koberci

Skvrny na koberci se snažte vyčistit co nejdříve a nenechte je zaschnout. Na pomoc si vezměte sprej na koberce, který slouží na lokální odstranění skvrn. Oblíbená je i pěna na čištění koberců, kterou navíc použijete také na vyčištění čalounění.

      

Jak vyčistit koberec – babské rady

Pokud po ruce nemáte speciální čisticí prostředky na koberce, zkuste se poohlédnout po surovinách ze spíže.
 • Jedlá soda představuje univerzálního pomocníka v domácnosti, který si poradí s mastnými skvrnami i zašlou barvou koberce. Navíc absorbuje nežádoucí pachy. Stačí ji nasypat na špinavé místo (nebo celou plochu koberce), zapracovat, nechat působit ideálně přes noc a vysát.
 • Prášek do pečiva funguje podobně jako jedlá soda.
 • S čárami od pastelek, propisek nebo fixů si poradí kyselina citrónová. Stačí ji smíchat s vodou a aplikovat. Poté počkáte, místo následně vymyjete vlhkou houbičkou a necháte uschnout.
 • Jako první pomoc na skvrny skvěle slouží také prostředky na nádobí.
 • Špínu a nečistoty z koberce vám pomůže dostat i obyčejná kuchyňská sůl. Nasypte ji, nechte působit alespoň půl hodiny a důkladně koberec vyluxujte.
 • Na skvrny od červeného vína nebo ovocné šťávy smíchejte ocet s vodou v poměru 1 : 3. Roztok nastříkejte na skvrnu, položte na ni vlhký hadřík a zažehlujte, dokud flek nezmizí. Na zaschlé nečistoty si připravte pastu z octa a kukuřičného škrobu. Ocet můžete kombinovat také s jedlou sodou.
TIP: Ať už se rozhodnete pro profesionální čistič koberců, nebo kuchyňské pomocníky, nejdřív prostředek vyzkoušejte na kousku koberce, který nebude vidět, abyste měli jistotu, že se nezmění barva či textura koberce.

 

Každá podlaha si zaslouží péči

Nejen kobercům je nutné věnovat pravidelnou údržbu. Čisticí prostředky na podlahy vybírejte podle typu – některé přípravky jsou univerzální, jiné se hodí pouze na konkrétní podlahu. Rovnou se zásobte pracovní a úklidovou chemií a praktických potřeb na mytí podlah, díky kterým udržíte prostředí hygienické a čisté.