Zavřít

Infolinka:

844 333 844

Po – Pá 7:00 – 16:00

Zavřít

Certifikace:

Weblogo
Zavřít
Zavřít

Rychlý kontakt:

lari@lari.cz

Specializovaný dodavatel personální a průmyslové hygieny.
Nákupní košík
Množství:0 ks
Celkem:0 CZK
doprava zdarma doprava zdarma

Platební metody

Vážení zákazníci,
připravili jsme pro Vás přehled platebních metod, kterými můžete platit v našem sídle.platebni-metody
Přípoj se na Facebook

Víte, že ...

...hygiena rukou má počátky v 19. století?

Hygiena rukou, o které se v poslední době velmi diskutuje, má počátky již v 19. století.

Maďarský porodník Ignác Filip Semmelweis, který působil na vídeňské porodnické klinice, zkoumal, proč rodičky umírají na tzv. horečku omladnic. Po delší studii vyslovil teorii, že tuto nemoc přenášejí sami lékaři při vyšetření a rození. Ustanovil hygienické zásady, jak epidemii potlačit, a to:mytí rukou v chlorovém vápně.

Po tomto opatření nastal velký pokles v úmrtí rodiček, avšak maďarský porodník se nedočkal pochopení a uznání ze strany Všeobecné nemocnice ve Vídni a byl propuštěn. Poté přijal místo v budapešťské nemocnici sv. Rocha, kde se historie opakovala. V roce 1860 vydal knihu Příčiny, pojem a ochrana před horečkou omladnic, která čítala 540 stran, ale ani tato kniha se nesetkala s větším ohlasem. Sám Ignác F. Semmelweis zemřel v ústavu pro choromyslné v Doblingu u Vídně na celkovou sepsi ve svých 47 letech v roce 1865.

V roce 1879 podpořil Semmelweisovy myšlenky Louis Paster a úspěšně zavedl mytí rukou v nemocnicích. Velkou průkopnicí hygieny v ošetřovatelství byla také Florence Nightingalová, která jako pečující o zraněné v krymské válce v Rusku zavedla praní prádla, převazy, mytí rukou, péči o nástroje a svým počínáním snížila úmrtnost vojáků ze 40 % na pouhá 2 %.

 

Hygiena rukou

 

Zásadní význam má hygienická dezinfekce rukou. Existuje škála důvodů nerespektování pravidel hygieny rukou nejen u zdravotnického personálu podle Euridiki studie z roku 2009 v Bonnu:
* 61 % – vlastní pohodlí, nebo zapomnětlivost,
* 42 % – nedostatek znalostí a tréninku,
* 35 % – časová tíseň,
* 22 % – problémy s pokožkou,
* 17 % – nedostatek uvědomění o problému,
* 15 % – nevhodné zacházení s dezinfekčními prostředky.